Wiertnice poziome z zasilaczem hydraulicznym i horyzontalne

To zespoły urządzeń do realizacji przewiertów wzdłużnych w stosunku do powierzchni gruntu. Otwory wykonane tą metodą wykorzystuje się do montażu różnych instalacji podziemnych.
Zaprojektowane przez specjalistów technologie przewiertów spowodowały zbudowanie maszyn do ich realizacji metodą zbliżoną do tzw. przecisku poziomego lub przewiertu horyzontalnego.
Realizacja tego typu technologii wymaga umiejętności praktycznych w obsłudze maszyn i wiedzy na temat organizacji i techniki prowadzenia przewiertów.
Szkolenie operatorów składa się z części praktycznej i teoretycznej.
Część teoretyczna prezentuje podstawy technologii obu technik prowadzenia przewiertów oraz maszyny do ich realizacji. Omówienie budowy i zasad działania zespołów funkcjonalnych wiertnic oraz ich bezpiecznego użytkowania eksploatacyjnego.
Część praktyczna jest szkoleniem z zakresu organizacji placu budowy i stanowiska pracy wiertnic oraz fizycznego wykonania przewiertu dostępną na szkoleniu wiertnicą.
Wymagane kwalifikacje operatorów podzielono na dwie klasy uprawnień do obsługi wiertnic poziomych z zasilaczem hydraulicznym.

Kl. III- uprawniającą do obsługi wiertnic o średnicy przewiertu do 600mm.
Kl. II- uprawniającą do obsługi wiertnic powyżej 600mm średnicy przewiertu.

Warto zauważyć, że już w Kl. III uprawnień operatorskich jest możliwość obsługi większości popularnych na rynku wiertnic tzw. horyzontalnych firm VERMEER i DITCH-WITCH oraz wiertnic produkcji polskiej firmy WAMET.