Koparki jednonaczyniowe kl.III, kl.II, kl.I

Kwalifikacje operatorów tej grupy maszyn dzielą się na trzy klasy wg. następującego podziału.
Podstawowa:
 Kl. III obejmuje koparki mini i średniej wielkości o pojemności łyżki - naczynia       roboczego do 0,8 m3

*Kl. II – koparki duże o pojemności łyżki do 1,5 m3
*Kl. I – koparki największe o pojemności łyżki bez ograniczeń.

Szkolenia w kl. III podstawowej obejmują zagadnienia związane z budową i eksploatacja tej grupy maszyn prezentowanych pod kątem podobieństw i różnić w budowie i napędach zespołów koparek na podwoziach kołowych, gąsienicowych, kroczących. Prezentowane są zasady działania zespołów funkcjonalnych koparek , obsługi techniczne operatorskie, technologia i techniki bezpiecznego użytkowania i praktycznego zastosowania koparek w robotach ziemnych, przeładunkowych i wyburzeniowych.
Szkolenie zawiera część teoretyczną i praktyczną.